DEPO RAF SİSTEMLERİ

BACK TO BACK (SIRT SIRTA)

En ekonomik ve en geniş kullanım alanına sahip olan depolama raf sistemidir. İstiflenecek yüke göre kesitlerde değişiklik yapılabilir. Ürün çeşitliliğinin fazla olduğu paletlere doğrudan ve en hızlı şekilde erişim imkânı sunar.

DRIVE IN SYSTEM (İÇİNE GİREBİLİR)

Aynı cins ürünlerin arka arkaya istiflendiği raf sistemidir. İstiflenen ürünlerin ağırlık ve hacim olarak eşdeğer olması önemlidir. Hacim ve  yüksekliğin en verimli kullanıldığı sistemdir. İlk giren ürün son çıkar. (FILO)

DİNAMİK RAF SİSTEMLERİ

FIFO prensibi ile çalışmaktadır. (İlk giren ilk çıkar) Fren makaraları sayesinde, paletlerin kayma hızı kontrol altına alınabilmektedir. Tamamen yer çekimi kanununa göre çalışan raf sistemidir. Bakım masrafı yoktur.

GARGAMEL RAF SİSTEMLERİ

Boyutları normal sınırları aşan, değişken ebatlı ürünlerin (Ahşap plaka, profil, boru) istiflenmesinde en verimli çözüm olarak bilinir. Ayarlanabilir konsol kolları; malzemelerin ağırlığına, kullanım kolaylığına, malzemenin yüksekliği ve kaplayacağı alana göre analiz edilerek monte edilir. 

MEZANİN RAF SİSTEMLERİ

İnsan gücüyle elleçleme yapılan depolarda, yükseklikten maksimum yararlanmak için raf aralarına yürüme platformları oluşturulan katlı raf sistemidir. Raf aralarına yapılacak platformlar ahşap, saç veya ızgaradan oluşturulur.

HAFİF YÜK DEPO RAF SİSTEMLERİ (MINI RACK)

Küçük hacimli ve hafif yüklerin olduğu ürünleri istiflemek için kullanılır. İstiflenecek ürünlere göre aksesuar eklemeleri yapılabilmekte, altta ürün teşhiri, üstte paletli ürün stoklanabilmektedir.

MEKİK DEPO RAF SİSTEMLERİ

Ebat olarak aynı paletlerin üst üste ve arka arkaya, istifleme makinesi ile boşluk bırakmayan bir sistemdir. Mekik Depo Raf Sistemleri saatte 40 paletin yeterli olduğu projelerde kullanılabilir. LIFO ve FIFO çalışma imkânına sahiptir.

AUTOMATED SYSTEM / RETRIEVAL SYSTEM

Hem palet giriş-çıkışı hem de ürün devir hızı yüksek olan depolarda tek alternatif olan otomatik yükleme ve boşaltma sistemidir. İstifleme vinçleri, ray koridoru boyunca hem yatay hem de dikey olarak hareket eder.

OYİS

Takibi ve depolanması zor olan küçük malzemelerin istiflenmesinde kullanılır. Hızlı erişim ve akıllı depoda en uygun çözümdür.

GİYDİRME CEPHE SİSTEMLERİ

Bu sistemin en önemli özelliği önceden bina inşaatına gerek duyulmamasıdır. Yükseklik problemi yoktur ve alandan maksimum fayda sağlanır. Seçilen bir raf sistemi üzerine, sandviç panel ya da tercih edilecek bir panel kaplama ile giydirme yapılır.

MOBIL RACK

Özellikle soğuk hava depolarında yerden ve enerjiden tasarruf etmek için kullanılan raf sistemdir. Sıfırdan yapılan depolara uygulanıldığı gibi mevcut depoya da uygulanabilir.

LOJİSTİK YARDIMCI ÇÖZÜMLER (KONVAYÖR)

Yükleri veya gereçleri havadan ya da yerden taşımaya yarayan, kapalı devre çalışan, devamlı aktarma sistemidir. Herhangi bir depo sistemi kurulduktan sonra sistemin çalışmasına yardımcı olabilecek ve işleri hızlandırabilecek sistemdir.

SOĞUK ODA DEPO RAF SİSTEMLERİ

-30o  ile 0o  aralığında korozyona ve paslanmaya dayanıklı galvaniz saçtan ürünlerle oluşturulan sistemlerdir.

DIY (TOPTAN SATIŞ RAF SİSTEMLERİ)

En ekonomik ve en geniş kullanım alanına sahip olan depolama raf sistemidir. İstiflenecek yüke göre kesitlerde değişiklik yapılabilir. Ürün çeşitliliğinin fazla olduğu paletlere doğrudan ve en hızlı şekilde erişim imkânı sunar.

SERVİS RAFLARI UYGULAMASI

Dar koridor uygulamalarında ünite başına yapılan raf uygulamasıdır. İstiflenecek ürünleri istifleyici getirip servis rafına koyar. Dar koridor istifleyici de servis rafından alarak istifleme bölgesine yerleştirir

DİNAMİK SERVİS RAF SİSTEMLERİ

Kutu veya kolilerin rulolar ya da makaralar yardımıyla bir yerden bir yere kaydırılması sistemidir. Yerçekiminden de yararlanılır. Sipariş hazırlama rafları olarak da bilinmektedir.